www.glogoczow.pl
Najlepsze Strony Głogoczowa
 

Edukacja w Głogoczowie

Spis tekstów zamieszczonych na stronach www.glogoczow.pl związanych z działalnością Zespołu Placówek Oświatowych oraz Publicznego Gimnazjum w Głogoczowie
budynek szkoły w Głogoczowie

Misję edukacyjną w Głogoczowie pełnią dwie instytucje mieszczące się w budynku w centrum wsi pod adresem Głogoczów 297:

  • Zespół Placówek Oświatowych na który składa się z Przedszkola Samorządowego oraz Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki.
    Dyrektorem Zespołu jest Pan mgr inż. Krzysztof Kania
    ZPO posiada swoją stronę internetową pod adresem www.zpoglogoczow.myslenice.pl
  • Gimnazjum Publiczne
    Dyrektorem gimnazjum jest Pani mgr Dorota Pulchna

Aktualności związane z działalnością ZPO i Gimnazjum


Nauczanie zmianowe czy przedszkole kontenerowe

2024-04-05 Deklaracja utworzenia piątego oddziału Na finiszu kampanii wyborczej ubiegający się o reelekcję Burmistrz i Radni, złożyli w formie fejsbókowego orędzia deklarację uruchomienia od września w ZPO Głogoczów 5 oddziału przedszkolnego oraz podjęcia w bliżej nieokreślonej przyszłości prac nad zaprojektowaniem i budową nowego przedszkola. Słowa te zostały przyjęte z dużą radością - bo były wszak od dawna oczekiwane, ale i z pewnym niedowierzaniem gdyż stoją one w kontraście do deklaracji składanych przez Władze gminy na przełomie tamtego i bieżącego roku. Szkoda, że dopiero teraz przyszła taka refleksja. Należy przypomnieć że Jan Sikora, obecny sołtys a wtedy jeszcze jako zwyczajny rodzic, jeszcze przed wyborami w 2018 roku informował obecnego Burmistrza w wówczas Posła i Kandydata na burmistrza że w głogoczowskim przedszkolu brakuje miejsc, a standard przedszkola nie odpowiada współczesnym wymaganiom. Przez kolejnych 5 lat jego sołtysowania, podnosił tę kwestię wielokrotnie i na różne sposoby. Niestety, burmistrz Jarosław Szlachetka i Radni Miejscy lekceważyli te apele, w konsekwencji doprowadzając do sytuacji że, że w tym roku zabrakło w przedszkolu miejsc aż dla 22 dzieci!

Pokusa by przed wyborami obiecywać utworzenie 5-tego oddziału przedszkolnego, jest zrozumiała, jednak należy też uczciwie powiedzieć, że szkoła nie dysponuje obecnie rezerwami lokalowymi na przyjęcie dodatkowej grupy dzieci. Wszystkie proste rezerwy zostały wyczerpane już za czasów burmistrza Macieja Ostrowskiego. Dość powiedzieć, że obecnie dzieci uczą się w dawnych szatniach czy w mieszkaniu nauczycielskim. Oczywiście, można sobie wyobrazić różne rozwiązania – likwidację biblioteki i przeniesienie jej zasobów do biblioteki miejskiej, odcięcie kolejnego kawałka korytarza, czy nawet przerobienie na salę lekcyjną części sali gimnastycznej. Te działania jednak godzą w dobro dzieci i młodzieży i nie może być na nie zgody. Sołtys podjął próbę uzyskania informacji w Wydziale Inwestycji na czym miałaby polegać przeróbka szkoły, ale wyraźnie zdenerwowani pytaniem pani naczelnik Agnieszka Światowiec i pan Tomasz Sólnica ograniczyli się do lakonicznego komunikatu, że "był projektant który stwierdził da się to zrobić, i że na wrzesień będzie przygotowana w obecnej bryle szkoły nowa klasa spełniająca wszelkie normy naświetlenia i powierzchni". W świetle powyższej wiedzy można zaryzykować stwierdzenie, że zapowiedzi wygospodarowania kolejnej sali w obecnej bryle budynku szkolnego brzmią niewiarygodnie

Niestety, należy liczyć się z tym, że problemy lokalowe zostaną rozwiązane wprowadzeniem nauczania zmianowego, nawet pomimo tego że nie ma na to społecznej akceptacji. Takie decyzje będą podejmowane już po wyborach, więc przyjdą one z łatwością, gdyż nie będą wtedy rodziły dla polityków żadnych negatywnych konsekwencji.

Najlepszym dla Głogoczowa rozwiązaniem byłoby jak najszybsze wybudowanie nowego przedszkola, niestety, w metodzie tradycyjnej zrealizowanie tego zadania do września jest całkowicie nierealne. Dlatego sołtys przedłożył w Urzędzie sugestię postawienia tymczasowego przedszkola modułowego. Konstrukcje takie są znane, szeroko stosowane np. na budowach, gdzie łącząc elementy tworzy się nawet duże sale konferencyjne czy stołówki. Zastosowanie systemu modułowego do utworzenia przedszkola będzie nie tylko innowacyjne, ale przede wszystkim umożliwi szybkie powiększenie przestrzeni przedszkolnej.

Szczęśliwie, dzięki decyzji podjętej przez pana Macieja Ostrowskiego w końcówce jego burmistrzowania, Gmina dysponuje w Głogoczowie gruntami nadającymi się pod taką tymczasową inwestycję

Jan Sikora; 2024-04-11


Trzy dni dla Frania

Już tylko trzy dni pozostały na zebranie pełnej kwoty niezbędnej by opłacić leczenie Frania Foremnego. Trzy dni - a kwota do zebrania jeszcze olbrzymia. Jakie są możliwe scenariusze gdy niezbędna suma nie zostanie zebrana w terminie? Przerwanie tak dobrze rokującego leczenia? Zgoda szpitala na prolongowanie spłaty?

Może lepiej nie stawiać takich pytań, a siły swe, zamiast tracić na gdybanie zamienić w działania dające Franiowi i jego rodzicom realne wsparcie? Pomagać zaś można na różne sposoby:

Warto działać, warto zdobyć się na ten ostatni wysiłek, choćby po to, by kiedyś nie musieć zasypiać z myślą że „mogłam/mogłem pomóc, ale mi się nie chciało”.

2023-03-27 Kiermasz Wielkanocny - plakat 2023-04-01 Charytatywny turniej szachowy- plakat 2023-04-02 Mecz Iskra-Sokół - plakat

29.03.2023, Jan Sikora


Refundacja kosztów zakupu podręczników szkolnych

Rok szkolny za pasem a wraz z nim liczne wydatki. Nasi Czytelnicy zasugerowali, by na stronach glogoczow.pl umieścić adres witryny "Stowarzyszenia i Fundacji - Rzecznik Praw Dziecka" na której zamieszczone zostały informacje o możliwości refundacji części kosztów podręczników.

Jak wynika z powyższej strony - o zwrot kosztów może się ubiegać spore grono rodziców a formalności które należy dopełnić nie są zbyt wygórowane. Ważny jest natomiast termin składania podań - według informacji uzyskanej w Wydziale Edukacji Kultury i Sportu UMiG Myślenice wnioski należy składać do 5 września do dyrekcji szkoły.

31.08.2012, Katarzyna Sobecka-Kromka


Zobacz więcej aktualności

Strony www.glogoczow.pl prowadzone są przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Głogoczów 406, 32-444 Głogoczów. Wpis do KRS nr 0000279965 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia IX Wydział Gospodarczy KRS, NIP 6811955138, REGON 120476043, Konto bankowe: 10 1440 1387 0000 0000 1092 5851 prowadzone przez PEKAO S.A. ©2007-2021 SWIG oraz autorzy zamieszczonych materiałów; kontakt z administratorem stron: admin@glogoczow.pl