www.glogoczow.pl
Najlepsze Strony Głogoczowa
 

Baner - Kosmiczne Ferie 2010

Kosmiczne Ferie 2010 - Podsumowanie

W bieżącym roku Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa wspólnie z Domem Kultury z Głogoczowa zorganizowało wypoczynek w czasie ferii zimowych dla tych dzieci, które nie wyjechały poza miejsce zamieszkania. Projekt KOSMICZNE FERIE 2010 został dofinansowany z funduszy Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Dzięki temu oferta dla dzieci była ciekawa i zróżnicowana.

Swoją nazwę ferie zawdzięczają zajęciom astronomicznym, które miały na celu zainteresowanie uczestników kosmiczną tematyką. Dzieci wzięły udział w prelekcjach "Piękno Wszechświata" oraz "Polecane obserwacje amatorskie" a także w zajęciach praktycznych z obserwacji i astrofotografii "Dzienne obserwacje Słońca". 2010-01-25_[02]_Zaj+ecia_z_Astrohobby.pl.jpg Pod czujnym okiem i opieką merytoryczną Pana Marcina Sieńko z firmy Astrohobby, uczestnicy dowiedzieli się jak prowadzić obserwację ciał niebieskich. Każdy mógł zobaczyć przez profesjonalny teleskop słońce a nawet samodzielnie zrobić zdjęcia. Takie obserwacje są niemożliwe bez specjalnego przygotowania a mogą być nawet niebezpieczne bez odpowiednich zabezpieczeń. Niemniej jednak, do czego Pan Sieńko gorąco zachęcał, np. Księżyc można obserwować już przy pomocy prostego teleskopu a nawet zwykłej lornetki. Organizatorzy zajęć mają nadzieję, że została rozbudzona ciekawość dzieci i być może uda się pozyskać środki finansowe na kolejne zajęcia z astronomii. Firma Astrohobby realizuje w wielu szkołach zajęcia pozalekcyjne, obserwacje, warsztaty a nawet pikniki. Warunkiem jest zainteresowanie potencjalnych beneficjentów tematyką.

Najwięcej emocji wzbudził jednak kulig do Niepołomic. Listy chętnych na wyjazd zapełniły się bardzo szybko a lista rezerwowa była długa. Siarczysty mróz i choroby uniemożliwiły niektórym udział w wycieczce, tak więc wszystkie chętne osoby z listy rezerwowej mogły uczestniczyć w wyjeździe. Pomimo wielkiego mrozu uczestnicy dotarli na miejsce zbiórki, ubrani cieplutko i z zapasowymi kocami czekali na tę atrakcyjną wycieczkę. Organizatorzy trochę obawiali się mrozu, okazało się jednak, że pokłady optymizmu i dobrego humoru rozgrzały wszystkich uczestników.

2010-01-26_[01]_W_Le+snej_Izbie.jpg W Niepołomicach wycieczkę rozpoczęła wizyta w Izbie Leśnej, gdzie Pan Leśniczy opowiadał o pięknie i zasobach Puszczy Niepołomickiej. Podziwialiśmy tam piękną ekspozycję spreparowanych zwierząt zamieszkujących tamtejsze tereny m. in.: żubra, jelenie, sarny, dziki, orła, gronostaja, wiewiórki itp. Ogromne zainteresowanie wzbudziła skóra z wilka, podobno tego samego, który ośmielił się połknąć Czerwonego Kapturka i Babcię.

2010-01-26_[12]_Kulig.jpg Po niezwykle miłym i pouczającym spotkaniu z Panem Leśniczym wszyscy udali się na kulig. Mróz dał się trochę we znaki, ale piękna słoneczna pogoda, skrzący i skrzypiący pod końskimi kopytami śnieg zrekompensował niedogodności. Poza tym była również okazja zjeść kiełbaskę z ogniska i zagrzać się gorącą herbatą - ta część też była niezwykle atrakcyjna dla wycieczkowiczów.
"Ten wspaniały wyjazd długo będzie tkwił w naszej pamięci" - to słowa jednego z uczestników. "Może powtórzymy go w przyszłym roku" - to słowa organizatorów.

Następnego dnia czekała uczestników Kosmicznych Ferii następna przygoda - tym razem było to spotkanie z Rozbójnikiem Rumcajsem w sztuce pt. "Przygody Rozbójnika Rumcajsa", w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Nowohuckim Centrum Kultury. To już się stało tradycją, że w czasie Ferii uczestniczymy w tym bardzo dobrze zorganizowanym Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Sztuka Teatru Dzieci Zagłębia oprawiona została interesująco muzyką reggae, hip-hop, pop. Dzieci - uczestnicy reagowali żywiołowo, co pozwala sądzić, że bawili się doskonale.

Kolejny dzień i kolejna ciekawa propozycja teatralna - "Malutka Czarownica" w Teatrze Groteska. SWIG kilkakrotnie organizował dla dzieci wyjazd do Groteski, dlatego zostaliśmy zaproszeni na próbę generalną sztuki. Sztuka ta jest pełna "magicznych" efektów i pouczających treści. Pełen autobus uśmiechniętych, zadowolonych wycieczkowiczów wrócił do Głogoczowa z opinią, że Groteska jest najlepszym krakowskim Teatrem. Nie będziemy się spierać... :)

[08]_walka_o_punkty.jpgDla zwolenników sportowej formy spędzania czasu wolnego, amatorów tenisa stołowego wspólnie z Zespołem Placówek Oświatowych rozegrano już po raz XI Turniej dla dzieci, młodzieży i dorosłych w sali gimnastycznej ZPO. W rozgrywkach wzięło udział 27 zawodników. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki i drobne nagrody rzeczowe.

W ramach tegorocznych ferii odbyły się również zajęcia plastyczne ORIGAMI prowadzone przez Panią Lilianę Jedlińską-Maciejewską. Podczas zajęć, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, uczestnicy podzieleni na grupy wiekowe tworzyli zadziwiające przestrzenne formy.

Kolejną, bardzo ciekawą propozycją w harmonogramie ferii był Spacer z Aparatem Fotograficznym. Uczestnicy tych zajęć zapoznali się z techniką fotografii oraz wykonali w głogoczowskim plenerze zdjęcia, które następnie poddali obróbce pod okiem fachowca, Pani Krystyny Nowak. Zajęcia w Głogoczowie miały miejsce w Szkole Podstawowej - ZPO , w terenie i w Domu Kultury.

Na wycieczki oprócz uczniów pojechali rodzice dzieci i dzięki temu wyjazdy były tanie a zarazem bezpieczne.

Tegoroczne Ferie na pewno można zaliczyć do udanych, oferta była ciekawa a liczba uczestników przekroczyła setkę. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom , które pomagały w organizacji Kosmicznych Ferii 2010 a szczególnie osobom pełniącym opiekę nad dziećmi w czasie wyjazdów i równocześnie zwracają się z prośbą o zbieranie pomysłów na przyszłoroczne ferie. Za wszystkie pomysły i uwagi z góry dziękujemy.

Organizatorzy Kosmicznych FERII 2010 - SWIG i WDK
tekst opracowały: Grażyna Głąb, Katarzyna Sobecka-Kromka, Monika Kobus

XI Turniej Tenisa Stołowego

[06]_walka_o_punkty.jpg W dniu 28.01.2010 odbył się w sali gimnastycznej głogoczowskiej szkoły turniej tenisa stołowego. Turniej ten ma już długą tradycję, jest organizowany corocznie przez Zespół Placowek Oświatowych i Wiejski Dom Kultury a tegoroczny był już jedenastą edycją. W tym roku do organizacji turnieju dołączyło się Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa fundując nagrody dla zwycięzców.
Tegoroczny turniej, zdaniem Pani Kierownik WDK Grażyny Głąb, był nieco mniejszy niż poprzednie - wzięło w nim udział tylko 27 zawodników w tym dwóch uczestników z poza Głogoczowa. Mimo to rozgrywki, zwłaszcza pojedynki finałowe i półfinałowe dostarczyły widzom dużo emocji.
Turniej rozgrywany był w trzech kategoriach: W kategorii dziewcząt zwyciężyła Karolina Starowicz przed Mariolą Szlachetką, Pauliną Wątkowską oraz Katarzyną Piszczek. W kategorii chłopców klas IV-VI SP zwyciężył Piotr Piszczek przed Ernestem Kiebułą, Radosławem Wajdą (SP Zasań) i Konradem Gacem. W kategorii uczniów gimnazjum pierwsze miejsce zajął Grzegorz Sikora a kolejne Bogusław Bujas, Kamil Budek i Kamil Cholewa.
Turniej sędziowali: Pani mgr Maryla Marzec, oraz Panowie - mgr Tomasz Gorączko, Mariusz Szlachetka, Tadeusz Leśniak i Andrzej Tylek
Po konkursie uczniowskim, mini-turniej rozegrali dorośli a wyniki rywalizacji rozłożyły się następująco: I miejsce - Tomasz Tylek, II - Andrzej Tylek ,III - Mariusz Szlachetka i IV - Tadeusz Leśniak.
Na stronie http://glogoczow.pl/fotogaleria.php?galeria=2010-01-28_XI_Turniej_tenisa znajduje się kilka zdjęć z zawodów.

28.01.2010, Jan Sikora

Zdjęcia z Kosmicznych Ferii 2010

Na stronach Głogoczowa pod adresem
http://glogoczow.pl/fotogaleria.php?galeria=2010-01-18_Kosmiczne_Ferie_2010 została zamieszczona galeria zdjęć z zajęć z Astrohobby oraz z wyjazdu do Izby Lesnej i na kulig w Niepołomicach.

26.01.2010, Jan Sikora

Ferie 2010 - w tym roku nie tylko SWIG!

Głogoczowskie organizacje śmiało przystąpiły do organizowanego przez UMiG Myślenice konkursu na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży "Ferie 2010". Z Głogoczowa zostały złożone 3 oferty i wszystkie uzyskały dofinansowanie. Najwyższą kwotę dofinansowania czyli 4 000 zł. pozyskał SWIG na projekt "Kosmicznych Ferii 2010". Dofinansowania w kwocie po 2 000 zł. otrzymały LKS Iskra Głogoczów (kolarze) oraz KS Iskra Głogoczów (piłkarze). Ze środowisk wiejskich, oprócz organizacji z Głogoczowa, o dofinansowanie starało się Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Trzemeśni które otrzymało 4 000 zł. na projekt "Sportowo i bajkowo - Ferie 2010". W konkursie przeważały organizacje myślenickie które złożyły 7 ofert i zostały one dofinansowane łączną kwotą 25 650 zł.
Dobrze świadczy o aktywności Głogoczowian fakt, że na 11 złożonych do gminy ofert 3 pochodziły z Głogoczowa.

19.01.2010, Jan Sikora

Kosmiczne Ferie 2010 - aktualności

Zajęcia zaplanowane na KOSMICZNE FERIE okazały się na tyle ciekawe, że w bardzo krótkim czasie zapełniły się wszystkie miejsca na zajęcia wyjazdowe. Rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w wyjazdach prosimy jak zwykle o wypełnienie i dostarczenie zgody na udział dziecka w wycieczce oraz wpisanie numeru PESEL. Zgody na wyjazd oraz wpłaty należy dostarczyć najpóźniej do czwartku 21 stycznia do Domu Kultury.
Polecamy również uwadze zajęcia na które nie ma zapisów.
Szczególnie polecamy zajęcia PIĘKNO WSZECHŚWIATA w których mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani, ponieważ jedynym ograniczeniem jest ilość krzeseł w Domu Kultury ;-) czyli nikomu miejsca nie braknie. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na warsztaty astronomiczne.
Zapewne ciekawe będą zajęcia ORIGAMI które poprowadzi Pani Liliana Jedlińska-Maciejewska. Pionierskim rozwiązaniem jest podział na grupę dzieci młodszych i starszych. Pani prowadząca ma nadzieję, że dzięki temu odpowiednio przygotowane zajęcia pozwolą każdemu uczestnikowi wykonać pracę na miarę jego możliwości. Młodzież zapewne wykona skomplikowane bryły.
Polecam również SPACER Z APARATEM FOTOGRAFICZNYM. Pani Krystyna Nowak odkryje z uczestnikami piekno Głogoczowa. Zajęcia takie były organizowane w czasie FERII 2008 i cieszyły się dużym zainteresowaniem, a zdjęcia budziły uznanie.
Tak więc do zobaczenia.

14.01.2010, Organizatorzy KOSMICZNYCH FERII

Kosmiczne Ferie 2010

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa oraz Wiejski Dom Kultury organizować będą w czasie ferii zimowych zajęcia dla dzieci współfinansowane ze środków Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.
W programie tegorocznych ferii są zajęcia z origami i fotografii, wyjazdy do teatru i na kulig oraz, co jest nowością, zajęcia z astronomii. Na stronie http://glogoczow.pl/projekt.php?t=ferie2010 zamieszczane będą informacje dotyczące Kosmicznych Ferii 2010, dostępny jest już także harmonogram zajęć.
Po raz pierwszy w ramach ferii Stowarzyszenie przyłączy się do organizacji Turnieju Tenisa Stołowego, który od wielu już lat jest organizowany przez ZPO i Dom Kultury w Głogoczowie. Organizatorzy "Kosmicznych Ferii 2010" mają nadzieję że dzięki przyznanemu dofinansowaniu, społecznej pracy członków Stowarzyszenia oraz dobrej współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych i Rady Rodziców dzieci będą mogły atrakcyjnie spędzić czas podczas dni wolnych od zajęć szkolnych.

12.01.2010, informację przekazała Pani Katarzyna Sobecka-Kromka


Strony www.glogoczow.pl prowadzone są przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Głogoczów 406, 32-444 Głogoczów. Wpis do KRS nr 0000279965 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia IX Wydział Gospodarczy KRS, NIP 6811955138, REGON 120476043, Konto bankowe: 10 1440 1387 0000 0000 1092 5851 prowadzone przez PEKAO S.A. ©2007-2021 SWIG oraz autorzy zamieszczonych materiałów; kontakt z administratorem stron: admin@glogoczow.pl