W przepełnionej i źle nagłośnionej sali obrad Rady Miejskiej w Myślenicach odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gminy Myślenice dotyczące projektu "Budowa połączenie kolejowego Kraków - Myślenice w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej+ do 2029 roku."
Spotkanie, przyniosło szereg odpowiedzi na ważne pytania o kształt przyszłej linii kolejowej, a wśród nich znalazły się też dwie ważne wiadomości dla Głogoczowa. Niestety, obie brzmią dla naszej miejscowości żle! Po pierwsze, linia kolejowa będzie przebiegała nie tak jak planowano poprzednio granicą Krzyszkowic i Głogoczowa, ale znacznie bliżej - przez dolną część Zagórzyńca. Po drugie - ze względu na zmianę lokalizacji przystanku w Olszowicach, z planów zostaje wykreślony przystanek "Kąty", który, choć miał leżeć poza obrębem Głogoczowa dawał nadzieję na łatwą dostępność do Złotego Pociągu.
Co prawda, piszący te słowa a obecny na konsultacjach sołtys, podniósł kwestię którą następnie ponowił radny Czesław Wierzba, by wobec zaproponowanych zmian utworzyć przystanek w Głogoczowie (bo skoro część wsi ma znosić utrudnienia związane z pobliską linią kolejową, to niech chociaż wieś ma z tego pożytek), jednak projektanci byli sceptyczni co do tego pomysłu, podkreślając że dodatkowe przystanki wydłużają czas przejazdu. Również Burmistrz tego pomysłu wydawał się nie popierać, gdyż jak argumentował - niedawno wybudował drogę "pod lasek" więc Głogoczowianie mogą jeździć na stację do Krzyszkowic.
Co do samej linii - w założeniach, ma mieć stację końcową przy estakadzie w pobliżu supermarketu i stacji paliw. Kolejne przystanki na terenie Gminy Myślenice do "Polanka" (niedaleko strefy). "Krzyszkowice" (koło kościoła) i potem już wyjazd do sąsiedniej gminy. Linia planowana jest jako jednotorowa, z podwójnym torem w części środkowej, w tym również w Głogoczowie, jako tak zwana "mijanka dynamiczna". Połączenia planowane są co pół godziny. Według założeń projektanta i inwestora projekt powinien zostać zakończony w 2028 roku.
Na koniec warto się odnieść w paru słowach do sposobu w jaki spotkanie informacyjne zostało przeprowadzone. Poprzedziła go szczątkowa akcja informacyjna. To dziwne, bo Urząd nie raz już pokazał, że wydarzenia dużo mniejszej rangi potrafi odpowiednio skutecznie rozpropagować. Mimo tego małego rozgłosu, i tak w sali obrad zebrało się bardzo liczne grono mieszkańców dla których zabrakło miejsc siedzących. Trudno zrozumieć decyzję Urzędu o wyborze takiego właśnie miejsca, bo przecież Gmina dysponuje dużą salą widowiskową w MOKiS, czy choćby całkiem wygodną salą konferencyjną w Muzeum Niepodległości. Burmistrz trochę się sumitował, że do tej pory taka sala wystarczała. Najgorsze jest jednak to, że projektanci nie zdecydowali się na zaprezentowanie planów i map w ogólnodostępny sposób w przestrzeni publicznej. Nie ma żadnej strony, na której można by się zapoznać z planami etc. Jedynymi dostępnymi informacjami, są zdjęcia slajdów prezentacji, te jednak są zbyt niskiej jakości. Projektanci, nie sprecyzowali także formy w jakiej mają być składane opinie na temat projektu. Całością odpowiedzialności ze ów proces obciążony został pan Wojciech Spyrka - Naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej i planowania. Można się do niego zgłaszać przez najbliższe 30 dni.
Jan Sikora, 12 września 2024r.
Nie będzie w czerwcu Zebrania Wiejskiego. Przedłożony Burmistrzowi wniosek o zwołanie Zebrania, został przezeń oddalony, a 188 podpisów Głogoczowian trafiło do przysłowiowego kosza. Burmistrz konsekwentnie podtrzymuje swoją decyzję o woli zorganizowania spotkania z Mieszkańcami dopiero w terminie jesiennym. Niestety, w kontekście starań społeczności Głogoczowa o poprawę bazy edukacyjnej we wsi, będzie to już musztarda po obiedzie. Zapewne w trakcie wakacji zostaną wykonane w szkole przeróbki budowlane w celu upchnięcia w jej murach kolejnej grupy dzieci. Tym samym, wszelkie poważne inwestycje w bazę edukacyjną w Głogoczowie, w tym budowa przedszkola czy rzeczywista rozbudowa i modernizacja szkoły, zostaną zablokowane na najbliższe 8 lat. Scenariusz ten jest tym bardziej realny, że na bazie korespondencji z Burmistrzem, oraz decyzji Rady Miejskiej z dnia 18 stycznia 2024r. o odrzuceniu petycji o zarezerwowanie środków w budżecie gminy na budowę przedszkola w Głogoczowie (punkt "11 a" porządku obrad) można wnioskować, że obecne władze gminy są przeciwne takim inwestycjom.
Odmowna decyzja Burmistrza ma także negatywny wydźwięk w aspekcie poszanowania statutu sołectwa i lokalnej demokracji. Zaproponowana przez Sołtysa i podchwycona przez Mieszkańców próba zorganizowania Zebrania Wiejskiego na wniosek Mieszkańców była bodaj pierwszą taką inicjatywą w dziejach wsi. Szkoda że Burmistrz ją storpedował. Gest ów zapewne zostanie zinterpretowany przez wielu albo jako zlekceważenie społeczności wiejskiej, albo jako chowanie głowy w piasek i próbę ucieczki przed trudnymi tematami.
Jan Sikora, 21 czerwca 2024r.
Tak jak było to zapowiedziane, po uzbieraniu 188 podpisów Mieszkańców Głogoczowa, Sołtys skierował ponownie do Burmistrza wniosek o zwołanie Zebrania Wiejskiego. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem prośba nie zostanie zignorowana.
Jan Sikora, 17 czerwca 2024r.