Według wezwania przedstawionego C.K. urzędu powiatowego myślenickiego z dnia 9-go grudnia 1863 Nr 3328 Gromada Głogoczowska złożyła pieniądze 60 flr. (...) siedem sążni szerokości a dziewiętnaście długości (...) właścicielowi Wojciechowi Uchaczowi według dobrowolnej umowy dnia 26-go stycznia 1864 roku przy Urzędzie Gromadzkim i świadkach podpisanych doręczyłem, których to 60 flr. Wojciech Uchacz kwituje i grunt zwyż wspomniany na wieczne czasy odstępuje.
Głogoczów dnia 26-go stycznia 1864.
Świadkowie: |
Wojciech Uchacz |
Spisał i podpisał X Jędrzej Ciszek |
Liber Memorabilium in Głogoczów
(...) - tekst niewyraźny/trudno czytelny
Taki był początek obecnego cmentarza w Głogoczowie, potocznie nazywanego też "Uchaczówką".
Wcześniejszy, i dużo mniejszy od dzisiejszego cmentarz zlokalizowany był prawdopodobnie na terenie obecnych ogrodów plebańskich. Na terenie wsi daje się też odnaleźć ślady tzw. "cholernych cmentarzy". Jeden z nich znajduje się w lesie przy granicy z Bęczarką a pozostały po nim już mało wyraźne ślady obrzeży. Takie miejsca grzebalne powstawały prawdopodobnie w czasie kolejnych epidemii, które nawiedzały wieś w XIX w. W roku 1855 na cholerę zmarło w Głogoczowie 30 osób.
W początkowym okresie istnienia cmentarza na grobach stawiano krzyże drewniane, z czasem pojawiły się żelazne, a co bogatsi mieszkańcy fundowali kamienne nagrobki wykonane z piaskowca myślenickiego. Niestety niektóre z tych dzieł sztuki kamieniarskiej na przestrzeni lat bezpowrotnie zniknęły.
02.11.2007, zdjęcia i tekst przekazała Pani Elżbieta Dymek