Wieś Głogoczów położona jest na Pogórzu Wielickim, 20 km. na południe od Krakowa, na wysokości 250 - 340 m n.p.m. Na obszarze 1610 hektarów rozlokowanych jest przeszło 800 domostw zamieszkiwanych przez ok. 2,9 tys. mieszkańców. (dane wg. informacji zamieszczonych na stronach gminy Myślenice).
Przez wieś przepływa potok Głogoczówka, który dopływa tu z Krzyszkowic. Potok ten wpada do Skawinki - tym samym należy do zlewiska Wisły. Do Głogoczówki z kolei wpadają potoki Włosanka i Jaworzna.
Północna / północno-zachodnia część wsi graniczy z dużym obszarem leśnym - Lasem Bronaczowa zwanym w Głogoczowie "Lasem Radziszowskim"
Ze względu na podział administracyjny wieś należy do gminy Myślenice, powiatu Myślenickiego, województwa Małopolskiego. przed reformą administracyjną obowiązującą od 1999 roku wieś znajdowała się w obrębie województwa krakowskiego.
Głogoczów sąsiaduje: od północnego zachodu z Radziszowem, od północy i północnego wschodu z Bukowem, Mogilanami, Włosanią, od wschodu z Krzyszkowicami, od południa z Jawornikiem i Bęczarką, zaś od zachodu z Krzywaczką.
Wieś przecinają dwie ważne trasy drogowe: nr 7 Kraków - Zakopane oraz nr 52 Głogoczów - Bielsko-Biała
Głogoczów dzieli się na dzielnice - przysiółki.
We wschodniej i południowo - wschodniej części są to: Zagorzyniec, Piesaki, Lonkawa i Szwaby (dawniej Na Szwabach). Od południa i południowego - zachodu rozciągają się: Jaworzna i Przymiarek. Od północnego zachodu i północy leżą: Stawy, Królikówka, Zamłynie, Piłogrzbiet, Kobylica, Działy, Gonki, Krzyżowa, Podlesie, Czarny Las, Kąty. Centrum wsi stanowi Stradom
We wsi znajdują się: przedszkole, szkoła podstawowa, Dom Kultury z salą widowiskową, biblioteka, ośrodek zdrowia, urząd pocztowy i remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Wieś posiada także własną parafię, kościół i cmentarz. W Głogoczowie dobrze rozwinięty jest handel - działają tu 3 sklepy spożywcze, apteka oraz kilka sklepów i hurtowni technicznych. Głogoczów, zlokalizowany na rozstaju dróg zawsze słynął z licznych restauracji. Najstarszą z nich, i najbardziej renomowaną jest "Nowina" działająca od lat 80-tych, ale i inne obiekty gastronomiczne cieszą się uznaniem i są chętnie wybierane tak przez miejscowych gości jak i przez przyjezdnych podróżujących w góry.
08.05.2010, tekst: Elżbieta Dymek, Jan Sikora,
zdjęcia: Elżbieta Dymek, Agata Piątek, Sylwia Bylica, Przemysław Boroń, Jan Sikora