hobby
pasje
fascynacje
zainteresowania
Sezon zimowy jest okresem wzmożonej odpowiedzialności dla właścicieli zwierząt domowych. W niskich temperaturach zwierzęta wymagają bowiem specjalnego traktowania. Należy sprawdzić, między innymi, stan budy dla psa i odpowiednio ją przygotować. Jeśli twój zwierzak przebywa przez całą dobę na podwórku, upewnij się, czy jest zdrowy, dobrze odżywiony i czy ma zapewnione schronienie przed śniegiem, deszczem i wiatrem.
Zwierzęta przebywające w niskich temperaturach potrzebują dodatkowych porcji jedzenia, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Zadbaj, by zwierzak się nie odwodnił - musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Błędne jest bowiem przekonanie, że pies lub kot skorzysta z zamarzniętej wody lub śniegu. Zwierzęta potrzebują dużo naszej uwagi i opieki. Jako właściciele zwierząt domowych powinniśmy upewnić się, że są one dobrze przygotowane do zimowych warunków. Odpowiedzialność za każdą istotę żywą utrzymywaną w gospodarstwie jest naszym naturalnym obowiązkiem.
W okresie zimowym należy też zwracać szczególną uwagę na bezpańskie psy, by nie czyniły szkód wśród zwierząt leśnych i polnych i nie stanowiły zagrożenia dla osób poruszających się pieszo. Bądźmy wrażliwi, pomagajmy przetrwać ten trudny czas, często tak bezbronnym istotom.
Ilona Stawiarska
Choć zima nie jest okresem wytężonych prac w ogrodzie, jednak w dalszym ciągu wymaga od nas uwagi i działań, które mogą rzutować na przyszłoroczną kondycję naszych roślin.
Szczególnej uwagi wymagają młode nasadzenia drzewek, które zagrożone są ze strony zająców, saren czy gryzoni. Warto je zabezpieczyć włókniną, tekturą falistą, ażurową siatką. Dodatkowo przed sarnami (jeśli działka nie jest ogrodzona) wieszamy mydełka toaletowe. Silne mrozy mogą powodować wypadanie roślin z podłoża. Szczególnie wrażliwe są zeszłoroczne nasadzenia truskawek. W razie takiego niebezpieczeństwa dociskamy ziemię wokół roślin i przykrywamy gałęziami iglaków, słomą czy włókniną.
Systematycznie strząsamy czapy śnieżne z roślin o formach stożkowych i kulistych, aby się nie wyłamywały i nie straciły swojego pokroju. Baczną uwagę zwróćmy na krzewy zimozielone: azalie, różaneczniki, mahonie, laurowiśnie, bukszpany, które w czasie wysuszających wiatrów narażone są na tzw. suszę fizjologiczną. Powinny być okryte, a w momencie odwilży należycie podlane.
Zadbajmy również o trawnik, który najlepiej przezimuje pod naturalną warstwą śniegu. Nie depczmy więc go jeśli to nie jest oczywiście konieczne i nie zrzucajmy odgarniętego śniegu ze ścieżek, bo narażamy trawę na gnicie.
I jeszcze na koniec kilka słów o naszych skrzydlatych dobrodziejach. Gdy w czasie zimy siedzimy w ciepłych, przytulnych mieszkaniach, nie zapominajmy o dokarmianiu ptaków w tym trudnym dla nich okresie.
Barbara Skuza
Opublikowano na www.glogoczow.pl dnia 12.01.2013