www.glogoczow.pl
Najlepsze Strony Głogoczowa
 
baner - Maynight

Maynight

2009-09-27_Plakat_Maynight.jpgWedług "Słownika Języka Polskiego" słowo amator oznacza kogoś czymś zafascynowanego, czemuś oddanego i poświęcającego się temu. Kogoś, kto robi coś, bo to lubi a nie dlatego że musi. Tym samym, określenia "amator", "amatorski" nabierają ciepłego, pozytywnego zabarwienia. Z kolei w języku potocznym, słowo "amator" przeciwstawiane jest określeniu "profesjonalista" przez co nabiera znaczenia pejoratywnego jako określenie kogoś kto zabiera się za robienie czegoś, pomimo że nie ma o tym pojęcia i nie potrafi tego zrobić porządnie.

Jedno słowo - dwa przeciwstawne znaczenia. Jak więc określić za jego pomocą amatorskie przedstawienie "Maynight" którego uroczysta premiera miała miejsce w Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie 27 września 2009 roku? Przedstawienie, które z zawodowym teatrem miało tyle tylko wspólnego że jego pomysłodawczyni i reżyserka - Pani Dorota Ruśkowska kiedyś w takim teatrze występowała.

Maynight

premiera - 27.09.2009
scenariusz - Marzena Bieś
reżyseria - Dorota Ruśkowska
scenografia - Sławomir Ciężarek, Marta Żak, Małgorzata Czech, Edyta i Zbigniew Szaląg
asystent reżysera - Dawid Sroka

Obsada:
Maria Tabor-Pręcikowska, Renata Piekarz, Monika Kobus, Katarzyna Sobecka-Kromka, Angelina Sroka, Zuzanna Czech, Bogusław Czech, Jan Sikora, Mateusz Stachura

Pomysł na spektakl wziął się z marzenia i z niepewności. Z marzenia wyżej wymienionej Pani Ruśkowskiej która bardzo chciała wystawić w Głogoczowie sztukę na miarę "Mayday", na której widzowie bawiliby się i śmiali do utraty tchu i z wątpliwości czy wystawiając "Mayday" nie zostaną naruszone prawa autorskie. Widać owe wątpliwości musiały być stosunkowo silne a i proste odtworzenie, znanego choćby z krakowskiej "Bagateli" przedstawienia, wydawało się zadaniem mało ambitnym, skoro Pani Reżyser rozpoczęła poszukiwania scenarzysty, który napisałby dla "Teatru W Stodole" oryginalny scenariusz. Sztukę, podobną w klimacie do "Mayday" ale osadzony w polskich, ba, wiejskich realiach. Zadania podjęła się młoda ale bardzo utalentowana Marzena Bieś i tak powstał jednoaktowy scenariusz dla dziewięciu aktorów.

2009-10-25_3.Przedstawienie_[01].jpg Dobór aktorów to kolejny dowód wytrwałości i konsekwencji w działaniu Pani Reżyser.
Po którymś kolei przedstawieniu "Teatru W Stodole" zagranym przez młodych wiekiem aktorów, Pani Ruśkowska wyraziła chęć wystawienia sztuki w której zagraliby dorośli. Wkrótce został ogłoszony casting na który jednak nikt się nie stawił. Niezrażona tym niepowodzeniem Pani Reżyser wręczyła scenariusze kilku osobom związanym pośrednio z "Teatrem w Stodole" z propozycją - "proszę się nauczyć roli, w czerwcu zaczynamy próby". W ten sposób zwerbowani zostali: Pani Monika Kobus do roli mamy - Krysi, Pan Bogusław Czech który zagrał ojca - Krzysztofa oraz piszący te słowa któremu przypadła rola dziadka Teodora. Nominowane na aktorów osoby dosyć szybko dały się porwać magii tworzenia teatru. Dwie osoby do zespołu zgłosiły się samodzielnie. O Pani Renacie Piekarz, której przypadła rola Plotkary, wiedziano od początku rozmów o "Maynight" że chciałaby zagrać. Z kolei w czerwcu, po premierze przedstawienia "Pomieszane, Poplątane" chęć wystąpienia w Teatrze zgłosiła Pani Maria Tabor-Pręcikowska która otrzymała rolę Heleny Kasprzyckiej - rolę którą pierwotnie zamierzała zagrać sama Pani Ruśkowska.
O zagranie małej ale bardzo ważnej roli uwodzicielskiej Niny została poproszona Pani Katarzyna Sobecka-Kromka.
Do zespołu dołączyła jeszcze trójka młodych aktorów - Angelina Sroka która zagrała nastolatkę Kasię, Mateusz Stachura który wcielił się w jej chłopaka - Michała i Zuzanna Czech - w przedstawieniu niesforna Ania.

Próby do przedstawienia rozpoczęły się w połowie czerwca 2009 roku i z pewnymi trudnościami związanymi z obowiązkami zawodowymi zaangażowanych do przedstawienia osób trwały do premiery która przybrała bardzo uroczysty charakter.
Rozpoczęła się ona powitaniem licznie zgromadzonej widowni i zaproszonych gości. Potem w krótkich rymowanych słowach przypomniano że już kiedyś w Głogoczowie był teatr i niniejsze przedstawienie jest próbą powrotu do tamtej tradycji. Następnie rozpoczął się spektakl.
Po przedstawieniu, parę słów o pracy nad nim, powiedziała Pani Reżyser a później zgromadzeni goście, widzowie i aktorzy spotkali się razem przy bufecie przygotowanym przez sponsorów i sympatyków Teatru w Stodole.

O samym przedstawieniu można napisać że jest to komedia której akcja dzieje się w zwyczajnej rodzinie przygotowującej się do pierwszej wizyty Michała - chłopaka starszej córki - Kasi. Niestety, zanim dochodzi do owej wizyty, zjawia się w domu powracający z sanatorium dziadek, który swoim zachowaniem dezorganizuje wszystko, zwłaszcza wtedy, gdy kontuzjowany podczas kłótni z zięciem ściąga do domu swoją sympatię - Helenę.
2010-01-23_Maynight_w_My+slenicach_[04].jpg Sądząc z reakcji publiczność komizm sytuacyjny jest dobrze czytelny. Pojawienie się na scenie pani Heleny czy Plotkary (zwłaszcza podejmowana przez nią próba reanimacji Krzysztofa) wywoływały salwy śmiechu. Bardzo wiarygodnie wypadały też sceny pomiędzy Krzysztofem a Krysią i między Krzysztofem a Niną. Świetne kreacje stworzyli też młodzi aktorzy.

"Maynight" po swojej premierze została wystawiona jeszcze trzykrotnie w Głogoczowie (w tym podczas Jesiennego Spotkania Głogoczowian) i jeden raz w Myślenicach na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury. W planach są kolejne spektakle oraz praca nad drugą częścią perypetii zwariowanej rodzinki, tak więc tym P.T. Widzom którzy spektakl już widzieli jak i tym którzy zobaczyć go jeszcze zechcą pozostawiamy do oceny którego znaczenia słowa amator należy używać mówiąc że w Głogoczowie amatorski teatr dał przedstawienie.

2009-10-25_3.Przedstawienie_[03].jpg 2009-10-25_3.Przedstawienie_[04].jpg

2009-10-25_3.Przedstawienie_[09].jpg

Więcej zdjęć związanych z przedstawieniem "Maynight" znajduje się w fotogalerii na stronie http://www.glogoczow.pl/fotogaleria.php?galeria=2009-09-27_Maynight

18.02.2010, Jan Sikora, zdjęcia: Marzena i Paweł Szczerbaniuk

Strony www.glogoczow.pl prowadzone są przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Głogoczów 406, 32-444 Głogoczów. Wpis do KRS nr 0000279965 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia IX Wydział Gospodarczy KRS, NIP 6811955138, REGON 120476043, Konto bankowe: 10 1440 1387 0000 0000 1092 5851 prowadzone przez PEKAO S.A. ©2007-2021 SWIG oraz autorzy zamieszczonych materiałów; kontakt z administratorem stron: admin@glogoczow.pl