www.glogoczow.pl
Najlepsze Strony Głogoczowa
 

"Ferie na 5" - Pierwsze podsumowanie

Czas bardzo szybko mija, zwłaszcza w dni wolne od nauki szkolnej - najlepiej wiedzą o tym uczniowie. Wielkimi krokami zbliża się niestety koniec ferii, za nami już większość przygotowanych przez Stowarzyszenie w tym roku atrakcji - aby uchronić je od zapomnienia, wrócić pamięcią do tych wspólnie spędzonych chwil, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie.

Na początek trochę wiedzy i rozrywki

"Ferie na 5" rozpoczęliśmy zwiedzaniem trasy turystycznej w Podziemiach Rynku.

2012-02-13_Ferie_na_5_-_Wycieczka_do_Krakowa_[05].jpg Trasa otwarta we wrześniu 2010 roku jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. To najnowocześniejsze muzeum w Polsce, zlokalizowane na ponad 4 tys. metrów kwadratowych, przystosowane jest do tego aby zwiedzać je w sposób aktywny.

2012-02-13_Ferie_na_5_-_Wycieczka_do_Krakowa_[09].jpg Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak Krakowianie żyjący w tamtej epoce - dzięki licznym ciekawostkom przekazanym przez przewodnika poznaliśmy szczegóły życia ówczesnych mieszczan.

Następnie udaliśmy się do Centrum Rozrywki Fantasty Park w krakowskiej Plazie, gdzie próbowaliśmy sił w grze Bowling. Kule okazały się dość ciężkie a kręgle nie zawsze chciały się przewracać, co stanowiło wyzwanie do sportowej rywalizacji i w efekcie świetnej zabawy.

Z kopyta kulig rwie...

2012-02-14_Ferie_na_5_-_Kulig_[05].jpg 2012-02-14_Ferie_na_5_-_Kulig_[15].jpg W pięknej górskiej scenerii Sidziny odbyły się kolejne zajęcia w ramach "Ferii na 5". Tym razem czekały na nas zaprzęgi dużych sań oraz małe saneczki. Pierwsza część kuligu wiodła łagodną trasą aż do leśnej polany, tam rozpaliliśmy ognisko. Po rozegraniu kilku bitew śnieżnych, na uczestników wycieczki czekały usmażone na ogniu kiełbaski i ciepła herbata. Następnie ruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem podróż była pełna niespodzianek: stromych podjazdów i zjazdów oraz zasp, tak więc co chwila wybuchały głośne salwy śmiechu, kiedy podróżujący małymi saneczkami wpadali w miękki śnieg. Zdarzało się nawet, że niektórzy musieli dobiegać do kuligu i w locie zajmować swe miejsce. Zabawa została uznana za super udaną, tak więc umówiliśmy się z gospodarzami kuligu na przyszły rok ;-).

Zakończenie karnawału

2012-02-16_Ferie_na_5_-_Zako+nczenie_Karnawa+lu_[03].jpg 2012-02-16_Ferie_na_5_-_Zako+nczenie_Karnawa+lu_[04].jpg Ostatni czwartek przed Wielkim Postem zwany jest jako Tłusty Czwartek lub też Zapusty. To dzień, w którym dozwolone jest obżarstwo. W naszym programie to także dzień super zabawy pod przewodnictwem Justyny Holewy Druhny 14 Myślenickiej Drużyny Harcerskiej.

Zabawę rozpoczęliśmy od przygotowania masek karnawałowych. Następnie były śpiewy (karaoke) i pląsy. Hitem parkietu został niełatwy Taniec Belgijski, który uczestnicy zabawy opanowali do perfekcji. W trakcie balu był też czas na tradycyjne pączki oraz własnoręcznie przygotowany poczęstunek w formie kolorowych kanapek. Udaną zabawę zakończono rozdaniem drobnych nagród i upominków dla wszystkich uczestników.

"Alicja z drugiej strony lustra" oraz zwiedzanie TVP Kraków

2012-02-17_Ferie_na_5_-_Alicja_po_drugiej_stronie_lustra_[01].jpg 2012-02-17_Ferie_na_5_-_Alicja_po_drugiej_stronie_lustra_[02].jpg Kolejny dzień ferii rozpoczęliśmy od uczty duchowej w teatrze. W ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Nowohuckim Centrum Kultury, Teatr Maska z Rzeszowa wystawił piękną i nieśmiertelną historię Lewisa Carrolla, spektakl "Alicja z drugiej strony lustra". Bohaterka udaje się w podróż w świat snu. Przechodząc przez lustro, odkrywa niezwykłą krainę do złudzenia przypominającą wielką szachownicę. Jej mieszkańcy pogrążeni są w nieustającej grze. Alicja musi mierzyć się z absurdem i przewrotnymi pomysłami planszowych przeciwników, aby osiągnąć zamierzony cel i zostać królową.

2012-02-17_Ferie_na_5_-_W_Telewizji_Krak+ow_[03].jpg 2012-02-17_Ferie_na_5_-_W_Telewizji_Krak+ow_[07].jpg Po spektaklu udaliśmy się do studia Telewizji Kraków, gdzie przywitała nas, znana wszystkim z Krakowskiej Kroniki, Pani Alicja Popiel. Pracownicy TVP Kraków oprowadzili nas nie tylko po studiach, gdzie kręcone są programy informacyjne i publicystyczne, ale także mogliśmy zobaczyć rekwizytornię i charakteryzatornię. Największe jednak zdziwienie wywołał blue i green box, znajdujący się w studiu programu "Kundel Bury i Kocury". Tutaj nagrywa się m.in. prognozę pogody. Prezenter podczas nagrania przedstawia widzom pogodę wskazując na pustym materiale a wszystkie mapy są miksowane za pomocą komputera. Widz ma jednak wrażenie, że prezenter stoi tuż obok mapy i to właśnie na niej omawia zjawiska atmosferyczne. Dowiedzieliśmy się także, że blue box wykorzystywany jest również do kręcenia filmów poprzez podobne, jak przy prognozie pogody, wmiksowanie w blue box filmu, obrazującego wnętrze np. komnaty wawelskiej - dzięki temu widz, oglądając film, ma wrażenie, jakby akcja rzeczywiście działa się na Wawelu.

Po dzisiejszej wizycie w studiu TVP Kraków każdy z uczestników trochę inaczej spojrzy na transmisje telewizyjne a może zapała chęcią studiowania w przyszłości dziennikarstwa? :)

Dla ducha i dla ciała

Zgodnie z harmonogramem, w drugi tydzień ferii miało miejsce spotkanie z autorką bajek dla dzieci, Panią Jolantą Hajdas.

2012-02-21_Ferie_na_5_-_Spotkanie_z_Autork+a_bajek_[01].jpg Pani Jola przybyłym na zajęcia uczestnikom przeczytała swoje wiersze m.in. z wydanej niedawno książeczki pt. "Wiersze mamy". Wierszyki o Margolci, rycerzu, sportowcu czy misiu sprawiły wiele radości zgromadzonym dzieciom, które żywo reagowały na przedstawiane przez autorkę przygody wymyślonych bohaterów. Po spotkaniu pozostała nam pamiątka w postaci książeczki z autografem Pani Hajdas. Na zakończenie części zajęć poświęconych wierszom, ogłoszono wyniki Konkursu na wiersz - rymowankę na temat ferii i nagrodzeni zostali wszyscy jego uczestnicy. Zapraszamy do zapoznania się z nadesłanymi na Konkurs wierszykami.

2012-02-21_Ferie_na_5_-_Zaj+ecia_sportowe_z_Ma+lgorzat+a_Kr+ol_[02].jpg Następnie uczestnicy zajęć na zaproszenie Bibliotekarki, Pani Beaty Wałęgi zwiedzili Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogoczowie. Pani Beata zaprezentowała dzieciom nowy nabytek w bibliotece w postaci nowoczesnych komputerów i zaprosiła wszystkich do uczestnictwa w "FunEnglish w bibliotece" - bezpłatnym, interaktywnym, e-learningowym kursie języka angielskiego dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Po zajęciach "duchowych" przyszła kolej na ruch przez zabawę. Podczas prowadzonych przez Panią Małgosię Król zajęciach przy muzyce wszyscy dobrze się bawili śpiewając i tańcząc.

Niespodzianka na zakończenie

Przed nami ostatnia już atrakcja tegorocznych ferii, której nie było w harmonogramie a może zostać zrealizowana dzięki życzliwości MULTIKINA z Krakowa. W ostatni dzień ferii w piątek pojedziemy na film "Gnomeo i Julia". Seans będzie połączony z wizytą w projektorni. Będziemy mogli dowiedzieć się, jak to się dzieje, że na ekranie jest wyświetlany film, na jakiej taśmie jest zapisany i... ale o tym dowiemy się już na miejscu i opowiemy po powrocie.

23.02.2012, Monika Kobus

Strony www.glogoczow.pl prowadzone są przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Głogoczów 406, 32-444 Głogoczów. Wpis do KRS nr 0000279965 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia IX Wydział Gospodarczy KRS, NIP 6811955138, REGON 120476043, Konto bankowe: 10 1440 1387 0000 0000 1092 5851 prowadzone przez PEKAO S.A. ©2007-2021 SWIG oraz autorzy zamieszczonych materiałów; kontakt z administratorem stron: admin@glogoczow.pl