www.glogoczow.pl
Najlepsze Strony Głogoczowa
 

Ferie na bis - podsumowanie

Ferie 2009 dobiegły końca a wraz z nimi zakończył się, organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa oraz Wiejski Dom Kultury, projekt "Ferie na bis". Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice w kwocie 4000 zł udało się organizatorom przygotować interesującą i zróżnicowaną ofertę adresowaną do dzieci i młodzieży. Z zaproponowanych zajęć, w różnym wymiarze skorzystało przeszło stu uczestników - dzieci z Głogoczowa jak też i kilkoro dzieci które u rodziny w Głogoczowie spędzały ferie. Wiele z nich korzystało z różnych zajęć, co dla organizatorów jest nie tylko powodem do zadowolenia ale przede wszystkim wskazówką że oferta powinna być maksymalnie zróżnicowana.

Baner - Ferie na bis

Tegoroczna oferta przygotowana była z uwzględnieniem doświadczeń z roku ubiegłego. Były więc, tak jak poprzednio zajęcia świetlicowe z grami planszowymi, była zabawa ostatkowa poprzedzona zajęciami kulinarnymi podczas których uczestnicy przygotowali ciasteczka, kanapki, koreczki i wiele innych pyszności. Były też zajęcia sportowe w sali gimnastycznej udostępnionej przez Zespół Placówek Oświatowych z Głogoczowa.

Ferie_2009_01.jpg Ale nie zabrakło też nowości. Pierwszą z nich były zajęcia plastyczne z gliną. Pod czujnym okiem i przy pomocy pani Agaty Skałki i pani Marii Tabor-Pręcikowskiej powstawały kubki, kubeczki, żabki, aniołki, laleczki i wiele, wiele innych drobnych przedmiotów. Teraz dzieła schną, potem zostaną wypalone i pokryte szkliwem.
Ferie_2009_10.jpgKolejna nowa propozycja zainspirowana została zimową aurą i wielką hałdą śniegu powstałą z odśnieżania przykościelnego parkingu. Na owej śnieżnej górze kilkanaścioro dzieci wybudowało rozległy zamek, z wieżami, mostem oraz zwieńczonymi blankami murami. Niestety, silne ocieplenie sprawiło że dzieło okazało się wyjątkowo nietrwałe.

Największym powodzeniem cieszyły się dwie wycieczki.
Pierwszą był wyjazd do Nowohuckiego Centrum Kultury na spektakl "Zwierzęta Doktora Dolittle" wystawiony przez "Teatr Dzieci Zagłębia" im. Jana Dormana z Będzina w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Barwne i żywiołowo zagrane przedstawienie bardzo się widzom podobało.

Ferie_2009_16.jpg Druga wycieczka wiodła do Kopalni Soli w Wieliczce. Już sama kopalnia jest unikatem na skalę światową i każde zejście w głąb Ziemi dostarcza ogromnych wrażeń a tym razem dodatkowo dla zwiedzających przygotowany był doskonały, interaktywny program edukacyjny "Odkrywamy Solilandię". Atrakcji było mnóstwo. Począwszy od szukania mapy i kluczy otwierających coraz to nowe niespodzianki, poprzez quizy i zabawy, pokaz światła i dźwięku, aż do zasłużonego spotkania ze Skarbnikiem i szukania pierścienia świętej Kingi. Równie dobrze bawili się najmłodsi jak i trochę starsi uczestnicy wycieczki.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się i pomagali w trakcie realizacji tegorocznych ferii: wspomnianej już pani Agacie Skałce prowadzącej zajęcia z gliną, pani Katarzynie Wotus za zorganizowanie zajęć sportowych, paniom Małgorzacie Czech i Marii Holewa za opiekę nad dziećmi w trakcie wycieczek a przede wszystkim paniom Katarzynie Kromce i Marii Tabor-Pręcikowskiej za opiekę nad dziećmi i prowadzenie znaczącej części zajęć. Słowa wdzięczności należą się też wolontariuszkom pomagającym przy budowie śnieżnego zamku.

Warte zaznaczenia jest że w projekt "Ferie na bis" nie był jedyną ofertą dla dzieci i młodzieży przygotowaną na czas przerwy zimowej.
WDK, zgodnie ze swoim zwyczajem nie zawiesił działalności, wiec stałe zajęcia plastyczne, muzyczne oraz Teatru w Stodole odbywały się normalnie. Działało też koło szachowe z którego sześcioro członków wzięło udział w turnieju w Pcimiu. Pierwsze miejsce w swojej kategorii zajęła Agnieszka Wałęga a pozostali zdobyli po 4 punkty na 6 rund.

Swoją propozycję na ferie przedstawił też Zespół Placówek Oświatowych który wraz z Domem Kultury już po raz dziesiąty zorganizował turniej Tenisa Stołowego który odbył się w środę 25 lutego. Zawody były rozgrywane w czterech kategoriach: chłopcy - szkoła podstawowa, dziewczęta - szkoła podstawowa, chłopcy - gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne oraz dorośli. Zawodnicy walczyli o puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Zdjęcia z "Ferii na bis" można obejrzeć na stronie
http://www.glogoczow.pl/fotogaleria.php?galeria=2009-02-28_Ferie_ze_SWIGiem

dodano 05.03.2009, tekst: Monika Kobus, Jan Sikora. zdjęcia: Grażyna Głąb

Strony www.glogoczow.pl prowadzone są przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Głogoczów 406, 32-444 Głogoczów. Wpis do KRS nr 0000279965 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia IX Wydział Gospodarczy KRS, NIP 6811955138, REGON 120476043, Konto bankowe: 10 1440 1387 0000 0000 1092 5851 prowadzone przez PEKAO S.A. ©2007-2021 SWIG oraz autorzy zamieszczonych materiałów; kontakt z administratorem stron: admin@glogoczow.pl