www.glogoczow.pl
Najlepsze Strony Głogoczowa
 

Ferie 2008

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa wraz Wiejskim Domem Kultury oraz Zespołem Placówek Oświatowych z Głogoczowa przygotowały dla dzieci szkolnych i gimnazjalnych program zajęć na okres ferii szkolnych. Propozycji było sporo i były one na tyle różnorodne by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Pierwszy dzień ferii (28.01) upłynął pod znakiem szachów - wielki pasjonat tej królewskiej gry - pan Józef Kaczor przygotował Turniej Szachowy o Puchar Dyrekcji w którym wzięło udział 16 graczy podzielonych na dwie grupy. W grupie młodszej (przedszkole oraz klasy I-III SP) zwyciężył Maciej Wilk uczeń III klasy SP w Bęczarce, przed Jackiem Kromką (z przedszkola) i Jakubem Kromką (I klasa SP). W grupie starszej (klasy IV-VI SP oraz gimnazjum) zwyciężył Paweł Faron uczeń I klasy Gimnazjum, który wyprzedził Agnieszkę Wałęgę oraz Kamila Cholewę.

Ferie2008_c1.jpg Ferie2008_c2.jpg Ferie2008_c3.jpg

W tłusty czwartek dzieci spotkały się w kuchni by nawiązując do tradycji przygotować pączki, faworki i karnawałowe róże. Radości było przy tym co niemiara, a przygotowane pyszności znikały błyskawiczne podczas zabawy która odbyła się po zajęciach w kuchni.

W programie ferii przewidziano dwa wyjazdy - w poniedziałek - 4 lutego, 34 dzieci z klas 0-V obejrzało w teatrze "Groteska" "Bajkę o szewczyku" a po spektaklu spotkało się z aktorką która opowiadała o teatrze. Dzieci miały też okazję by przymierzyć maski i spróbować "zagrać" marionetką, pacynką czy wielką kukiełką. Dwa dni później - w środę - 35 dzieci obejrzało w kinie "Cinema City" w Galerii Kazimierz baśń "Zaczarowana" a po filmie wzięło udział w przygotowanych przez kino zabawach i konkursach.

7 lutego - tradycyjnie w drugi czwartek ferii odbył się IX Turniej Tenisa Stołowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W zawodach wzięło udział 4 zawodników z klas I-III SP, 14 z klas IV-VI, 12 z gimnazjum oraz 5 ze szkół średnich i dorosłych. Szczególne podziękowania należą się panom - Robertowi Starowiczowi i Mariuszowi Krzakowi za pomoc w przeprowadzeniu turnieju i sędziowanie.

Ferie2008_d1.jpg Ferie2008_d2.jpg

Wtorki i piątki były zarezerwowane na zajęcia plastyczne podczas których, korzystając z większej swobody w gospodarowaniu czasem niż ma to miejsce podczas zajęć szkolnych, dzieci i młodzież miały szansę uczestniczyć w dużych projektach - przygotowaniu dekoracji do spektaklu "Pchła Szachrajka", warsztatach "kopia - powiększenie", zajęć z różnych technik malarskich w tym spróbowania sił na prawdziwych podobraziach. Zajęcia te, prowadzone z olbrzymim zaangażowaniem przez panią Marię Tabor-Pręcikowską i pana Andrzeja Moskala, cieszyły się dużym powodzeniem a prace wkrótce będzie można obejrzeć na wernisażu.

Ferie2008_a1.jpg Ferie2008_a2.jpg Ferie2008_a3.jpg

Wymienione powyżej wydarzenia to tylko część atrakcji tegorocznych ferii. Wspomnieć jeszcze należy o zajęciach rekreacyjno-ruchowych, dniu gier planszowych i scrabble, zajęciach z informatyki i komputerowej obróbki zdjęć oraz zajęć z origami, tak że przez dwa tygodnie, codziennie dzieci mogły znaleźć coś dla siebie. Ogółem, w zajęciach uczestniczyło 102 dzieci, w większości z Głogoczowa ale było też kilka osób przyjezdnych które w Głogoczowie spędzały ferie.

W programie były również dwa konkursy: literacki i literacko-plastyczny w których można było wziąć udział nie wychodząc z domu.

Ferie2008_b1.jpg Ferie2008_b2.jpg

Oczywiście, tak duży projekt nie mógłby się odbyć bez zaangażowania sporej grupy osób którzy zajęcia przygotowali i prowadzili - nauczycieli z głogoczowskiej szkoły, animatorów WDK, wolontariuszy oraz działaczy SWIGu - inicjatorów, organizatorów i koordynatorów całego projektu.
Wspomnieć należy także sponsorów - przede wszystkim Urząd Miasta i Gminy Myślenice który projekt Ferie 2008 dofinansował kwotą 4 tys. złotych a także Radę Rodziców Gimnazjum i SP która ufundowała nagrody dla zwycięzców konkursu szachowego oraz firmę DAR pana Pręcikowskiego która wraz z sekcją piłki nożnej LKS Iskra Głogoczów ufundowała upominki i nagrody dla uczestników Turnieju Tenisa.

Sądząc z opinii rodziców i radosnych min dzieci wydaje się że organizowanie zajęć dla dzieci na czas przerw w nauce szkolnej ma sens i jest potrzebne a za podsumowanie niech wystarczy pytanie które często padało z ust dzieci i młodzieży gdy ferie dobiegały końca - "czy w wakacje też coś będzie?"

dodano 26.02.2008, informacje i fotografie SWIG

Strony www.glogoczow.pl prowadzone są przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Głogoczów 406, 32-444 Głogoczów. Wpis do KRS nr 0000279965 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia IX Wydział Gospodarczy KRS, NIP 6811955138, REGON 120476043, Konto bankowe: 10 1440 1387 0000 0000 1092 5851 prowadzone przez PEKAO S.A. ©2007-2021 SWIG oraz autorzy zamieszczonych materiałów; kontakt z administratorem stron: admin@glogoczow.pl