www.glogoczow.pl
Najlepsze Strony Głogoczowa
 

Podaj zakres tematów:


 

Dobry występ głogoczowskich szachistów na Zawodach Służb Mundurowych

2013-03-23_Zawody_S+lu+zb_Mundurowych_w_Szachach.jpg Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się głogoczowscy szachiści na rozegranych 23 marca 2013r Zawodach Służb Mundurowych w Szachach. Reprezentanci głogoczowskiej OSP zajęli drużynowo I miejsce a Józef Kaczor I miejsce indywidualnie.

W kategorii dzieci i młodzieży najlepszym zawodnikiem okazał się Kamil Cholewa, drugie miejsce zajęła Karolina Szafraniec będąca zarazem najlepszą zawodniczką turnieju. Obydwoje reprezentowali 14 MDH Zośka.

2013-03-23; Jan Sikora

Walne zebranie OSP

Późnym popołudniem 2 Lutego 2013 obyło się walne zebranie OSP. Rozmowy i dyskusje toczyły się wokół tradycyjnych i typowych dla wiejskich straży tematów - szkoleń, funduszy na modernizację sprzętu w tym remont samochodu gaśniczego i zakupów nowego sprzętu ochrony osobistej. Zarząd przedstawił także plany remontu świetlicy strażackiej w oparciu o środki pozyskanie poprzez LGD. Sporo czasu poświęcono akcji honorowego oddawania krwi. Temat ten był niejako wywołany wspomnieniem zmarłego w ubiegłym roku druha Andrzeja Burzawy który był inicjatorem akcji strażackiego krwiodawstwa w Powiecie Myślenickim.

Jednak to nie tematyka prowadzonych rozmów sprawiła że tegoroczne zebranie pozostanie na długo w pamięci strażaków. Pod koniec zebrania - prezes OSP Jan Lutyński oraz naczelnik Włodzimierz Bujas złożyli rezygnację z zajmowanych stanowisk. Obydwaj druhowie pełnili te funkcje kilkadziesiąt lat a swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się istotnie do rozwoju jednostki. Ich odejście jest zakończeniem pewnej epoki, jednak jak podkreślał prezes Jan Lutyński - czas biegnie nieubłaganie i pora by odpowiedzialność za jednostkę przejęli ludzie młodzi, wykształceni i pełni sił. Jako swojego następcę wskazał Jarosława Piątka. Sugestia ustępującego prezesa została częściowo zrealizowana. Po głosowaniu wszystkich obecnych na zebraniu druhów, zarząd, na obradach we własnym gronie ukonstytuował się, mianując prezesem Jana Kantora a naczelnikiem Henryka Piątka. Nowo wybrani Jarosław Piątek i Mirosław Pulchny objęli odpowiednio funkcję zastępców.

2013-02-02_Walne_Zebranie_OSP_[01].jpg 2013-02-02_Walne_Zebranie_OSP_[02].jpg 2013-02-02_Walne_Zebranie_OSP_[03].jpg 2013-02-02_Walne_Zebranie_OSP_[04].jpg

2013-02-02; Jan Sikora

3. miejsce głogoczowskiej orkiestry

2012-11-25_Orkiestra_na_VIII_Przegl+adzie_Orkiestr_D+etych_[2].jpg 2012-11-25_Orkiestra_na_VIII_Przegl+adzie_Orkiestr_D+etych_[1].jpg Piętnaście Orkiestr uczestniczyło w VIII Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w który odbył sie 25 listopada w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Orkiestra głogoczowskiej OSP zajęła trzecie miejsce, wyżej ocenione zostały jedynie orkiestry z Tokarni i Tenczyna.

Na program występu Głogoczowian złożyły się trzy utwory. Marsz "Po ćwiczeniach" był niegdyś stałym punktem w repertuarze orkiestry, niestety przez wiele lat, z powodu braków w składzie nie mógł być wykonywany. Można mieć nadzieję, że odświeżony i przypomniany w ramach przygotowań do przeglądu będzie częściej grany. Drugim utworem była urocza melodia "Can You feel the love tonight" z repertuaru Eltona John'a a znana szerzej z filmu "Król Lew". Występ wieńczył niezwykle efektowny ale zarazem bardzo trudny technicznie "Marsz Florentyński".

25.11.2012, Jan Sikora

Manewry Medyczne OSP

W dniu 07.10.2012r. w Wiśniowej odbyły się IV Manewry Medyczne w których wzięło udział 11 jednostek OSP, wchodzących w większości do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Uczestnicy zawodów musieli udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy w symulowanych sytuacjach: zakrztuszenia się 10-cio miesięcznego dziecka, upadku paralotniarza, wypadku samochodu terenowego i zasłabnięcia na boisku piłkarza - amatora.

Pierwsze miejsce w zawodach zdobyła drużyna z Głogoczowa w składzie: Jarosław Piątek, Jan Kantor, Karol Bujas i Marcin Sikora. Kolejne miejsca zajęły drużyny z jednostek OSP z Łyczanki, Myślenic (Śródmieście), Zawady, Myślenic (Dolne Przedmieście), Sieprawia, Poznachowic Dolnych, Zakliczyna, Sułkowic, Wiśniowej i Zasani.

"Impreza z pewnością przyczyniła się do podniesienia kwalifikacji w dziedzinie ratowniczej oraz nabrania pewności w udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym" - podkreślił na zakończenie st.kpt. Wojciech Murzyn Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Myślenicach.

2012-10-07_Manewry_medyczne_[01].jpg 2012-10-07_Manewry_medyczne_[02].jpg 2012-10-07_Manewry_medyczne_[03].jpg

2012-10-07, informację przekazał Jan Kantor

Strażacka sikawka

2012-06-19_[19]_Stra+zacka_sikawka.jpg

W czwartkowe popołudnie, 19 lipca 2012r. przed remizą OSP pojawiła się zabytkowa sikawka strażacka. O tym, skąd wziął się ten ciekawy eksponat i jak wyglądała jego droga do Głogoczowa opowiada Jan Kantor - wiceprezes OSP.

19.07.2012, Jan Sikora

Uroczystości jubileuszu 700-lecia Parafii w Głogoczowie

W niedzielę, 10 czerwca 2012 w głogoczowskiej świątyni odprawiona została uroczysta msza święta z okazji jubileuszu 700-lecia Parafii oraz 200-lecia obecnego Kościoła. Koncelebrze przewodniczył ksiądz biskup Jan Szkodoń, który wygłosił homilię i udzielił sakramentu bierzmowania a przed mszą świętą poświęcił nowe dzwony. W kazaniu, a także w krótkich słowach skierowanych do wiernych przed rozpoczęciem liturgii, ksiądz biskup wyraził swoją radość z możliwości uczestnictwa w tak pięknym jubileuszu, w którym ogarnia się pamięcią i modlitwą przeszłe pokolenia które tworzyły tę parafię, wznosiły świątynię i wypełniały ją wiarą i pobożnością.

Uroczystość, w której udział wzięli przedstawiciele władz gminy w osobach pana burmistrza Macieja Ostrowskiego oraz przewodniczącego Rady Gminy pana Jerzego Grabowskiego, uświetniły chór "Schola Cantorum Cracoviensis" oraz Orkiestra Dęta OSP Głogoczów. Sporym zaskoczeniem była nieobecność kardynała Stanisława Dziwisza, który zapowiadał swoje przybycie, co więcej, termin uroczystości był wyznaczony na życzenie kardynała i dostosowany do jego terminarza. Ksiądz biskup Jan Szkodoń informując o zmianie planów kardynała, powstrzymał się od komentarzy poprzestając na stwierdzeniu "że jeśli kiedyś kardynał Dziwisz dotrze do Głogoczowa to sam się będzie tłumaczył". Bardziej szczegółowe wyjaśnienia padły ze strony księdza proboszcza który nieobecność metropolity skwitował żartem że "Kardynał zamiast Głogoczowa wybrał Zabawę w której odbywają się uroczystości z okazji 25 rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny".

2012-06-10_Jubileusz_Parafii_w_G+logoczowie_[01].jpg 2012-06-10_Jubileusz_Parafii_w_G+logoczowie_[07].jpg 2012-06-10_Jubileusz_Parafii_w_G+logoczowie_[10].jpg 2012-06-10_Jubileusz_Parafii_w_G+logoczowie_[15].jpg

Kolejne zdjęcia z uroczystości zamieszczone są w galerii zdjęć z życia Parafii

10.06.2012, Jan Sikora, zdjęcia: Józef Tylek.

Strażacy w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II

Z racji kronikarskiego obowiązku wypada odnotować wspólny udział orkiestry dętej głogoczowskiej OSP i orkiestry z Dobczyc w uroczystościach w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Tegoroczne uroczystości, organizowane już po raz 13, tradycyjnie w dniu urodzin Papieża - Polaka 18 maja, zgromadziły na wadowickim rynku 67 orkiestr którymi dyrygował ppłk dr Stanisław Strączek.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. a po krótkiej części oficjalnej odbył się koncert połączonych orkiestr, chórów i solistów.

2012-05-18_Orkiestra_OSP_w_Wadowicach_[01].jpg 2012-05-18_Orkiestra_OSP_w_Wadowicach_[02].jpg 2012-05-18_Orkiestra_OSP_w_Wadowicach_[03].jpg 2012-05-18_Orkiestra_OSP_w_Wadowicach_[04].jpg

18.05.2012, Jan Sikora

"Alternatywne formy spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież" - ogłoszenie wyników konkursu

Na stronach Myślenic zamieszczono Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice o rozstrzygnięciu konkursu na przyjęcie zlecenia oraz dotację na dofinansowanie realizacji zadania pn.: "Alternatywne formy spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży"

W ramach konkursu rozdzielono kwotę 60810 zł z której 36810 zł czyli 60% trafi na projekty organizacji z Myślenic a pozostałe 40% na projekty zaplanowane przez organizacje z Głogoczowa (10 tys. zł.), Trzemeśni i Zawady (po 7 tys. zł).

Z Głogoczowa dofinansowane będą następujące projekty:

  • 4.000 zł - Ochotnicza Straż Pożarna w Głogoczowie na projekt "Udział orkiestry w uroczystościach w Kalwarii Zebrzydowskiej"
  • 4.000 zł - Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa na projekt "Jestem aktywny III"
  • 2.000 zł - LKS "Iskra" Głogoczów na projekt "Sprawny umysł, zdrowe ciało, celne oko"

Już wkrótce na naszych stronach informacje związane z możliwością udziału w zajęciach w ramach projektu: Jestem Aktywny III. Zachęcamy również OSP Głogoczów oraz LKS Iskra do informowania odbiorców o swoich działaniach za pośrednictwem strony www.glogoczow.pl (którą tylko w okresie dwóch tygodni ferii odwiedzono prawie 2 tys. razy, a poszczególne strony serwisu były wyświetlane przeszło 17 tys. razy).

29.02.2012, Jan Sikora

Walne Zebranie OSP

W samo południe, w niedzielę 12 lutego 2012 rozpoczęło się walne zebranie głogoczowskiej OSP które przebiegało w spokojnej atmosferze. W sprawozdaniach powracano do ubiegłorocznych wydarzeń: jubileuszu 120-lecia, licznych akcji ratowniczych i gaśniczych, nagrania pierwszej płyty przez orkiestrę i zawodów sportowych w których startowano z różnym powodzeniem. Plany na bieżący rok nacechowane były troską o modernizację strażackiego zaplecza. Ciężki wóz gaśniczy, który służy w Głogoczowie od przeszło 10 lat, ma na swym garbie lat już prawie 40 i chociaż jest przez strażaków lubiany, to wkrótce, ze względu na gwałtownie postępującą korozję, może być wyłączony z użytkowania. Jego zadań niestety nie będzie mógł przejąć drugi z głogoczowskich samochodów strażackich który przystosowany jest ratownictwa drogowego. Stąd potrzeba poszukiwania możliwości pozyskania nowego samochodu gaśniczego. Drugim, dużym zamierzeniem jest budowa nowej remizy - obecne garaże są zbyt ciasne.

2012-02-12_Zebranie_OSP_[1].jpg 2012-02-12_Zebranie_OSP_[2].jpg 2012-02-12_Zebranie_OSP_[3].jpg 2012-02-12_Zebranie_OSP_[4].jpg

Zebranie swoją obecnością zaszczycili: Józef Tomal - Starosta Powiatu Myślenickiego, Bronisław Poradzisz - Sekretarz Urzędu MiG Myślenice, Wiesława Syrek i Agnieszka Węgrzyn - Radne, st. kap. Jan Litwa z Komendy Powiatowej i Jan Podmokły - Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach nie szczędzili głogoczowskim strażakom pochwał - jednostka jest przodującą tak w gminie jak i w powiecie.

Tradycyjnie, kilka utworów ze swego repertuaru zagrała orkiestra dęta.

12.02.2012

Opłatek 2012

W Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie 28 stycznia 2012r. odbył się tradycyjny XIII opłatek zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz Koło Gospodyń Wiejskich dla wszystkich chętnych zrzeszonych w różnych organizacjach na terenie Głogoczowa.

Opłatek rozpoczęła Orkiestra Dęta z OSP Głogoczów wykonując koncert Kolęd.

Po przywitaniu wszystkich uczestników przez Sołtysa Jana Kantora oraz złożeniu życzeń wszystkim uczestnikom zabawy, głos zabrał Proboszcz tutejszej parafii ks. Józef Pochopień przybywszy na uroczystość z Księdzem Henrykiem. Życzenia dla wszystkich przybyłych przekazał także Prezes jednostki OSP Jan Lutyński

Po połamaniu się tradycyjnym opłatkiem zabawę rozpoczął zespół "Record" z Głogoczowa bawiąc wszystkich do białego rana.

2012-01-28_Op+latek_2012_[1].jpg 2012-01-28_Op+latek_2012_[2].jpg 2012-01-28_Op+latek_2012_[3].jpg 2012-01-28_Op+latek_2012_[5].jpg 2012-01-28_Op+latek_2012_[6].jpg

28.01.2012, Sołtys Jan Kantor (zdjęcia: Zbigniew Leśniak)


starsze wiadomosci
Strony www.glogoczow.pl prowadzone są przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Głogoczów 406, 32-444 Głogoczów. Wpis do KRS nr 0000279965 w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia IX Wydział Gospodarczy KRS, NIP 6811955138, REGON 120476043, Konto bankowe: 10 1440 1387 0000 0000 1092 5851 prowadzone przez PEKAO S.A. ©2007-2021 SWIG oraz autorzy zamieszczonych materiałów; kontakt z administratorem stron: admin@glogoczow.pl