Grażyna Głąb - Tak, pracuję dla mieszkańców Głogoczowa już od 22 lat. I przez ten czas zmieniło się... hm... wszystko. Dom Kultury był jednostką samodzielną, miałam własny budżet i pracowników. Teraz WDK jest filią Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. A pracownikiem etatowym jestem tylko ja.
Nie znaczy to, że oferta kulturalna jest uboższa. Może jest nawet bogatsza? Dom Kultury w Głogoczowie współpracuje z różnymi instytucjami: krakowskimi, myślenickimi, miejscowymi, które poszerzają perspektywę patrzenia na potrzeby kulturalne mieszkańców. Z Panem dyr. Kanią organizujemy od 6 lat Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza, a podczas ferii zimowych jednodniowy Turniej Tenisa Stołowego dla Dzieci, Młodzieży i dorosłych. Bardzo dobrze współpracuję ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Głogoczowa. Stowarzyszenie pisze wnioski, projekty i zabezpiecza środki z różnych źródeł na działalność kulturalną, a Dom Kultury w tych wydarzeniach współuczestniczy i pomaga w organizacji. Stowarzyszenie bardzo ładnie zagospodarowało niszę pt. "wycieczki" - wyjazdy do kin, teatrów krakowskich, muzeów.
Co rok wspólnie ze Stowarzyszeniem organizujemy zajęcia w trakcie ferii zimowych. Z Kołem Gospodyń i Strażą (właściwie z orkiestrą strażacką) współpracuję przy okazji Spotkań Głogoczowian. Pamięta Pani o spotkaniach - Wiosennym, Noworocznym, Jesiennym. Podczas Spotkań nieoceniona jest oprawa kulinarna przeważnie robiona przez Panie z KGW, czasem też przez osoby zaprzyjaźnione z Domem Kultury. A oprawa muzyczna to znów Orkiestra OSP.
No i są jeszcze moje sztandarowe imprezy: od 10 lat organizuję w Głogoczowie Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek Szkół Podstawowych i Gimnazjów "Hej kolęda...". W tym roku w październiku będzie siódma edycja Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Laureaci tego konkursu wezmą udział w konkursie regionalnym "Żołnierskie mormorando" w Nowym Wiśniczu. W kwietniu imprezą główną Domu Kultury są Szkolne Konfrontacje Artystyczne. Są to konkursy niezależne - muzyczny, plastyczny i taneczny. A raczej tak było do tegorocznej edycji imprezy, kiedy to wprowadziliśmy jako novum Turniej Interpretacji Bajki i Baśni. Turniej ma zasięg powiatowy i jego laureatów wysyłam na konkurs małopolski do Kęt.
- Aby zaktywizować WDK ... hm... powinniście wymagać. Sygnalizować potrzeby. Mówić do mnie - nie do sąsiada. W tej chwili jestem w stanie zorganizować każde zajęcia, jakie kto sobie wymarzy. Trzeba mieć jednak świadomość, że nic w dzisiejszych czasach nie jest "za darmo" i bardzo często od ilości uczestników zależy dostępność zajęć. A oferta kulturalna jest niezwykle duża jak na taką małą miejscowość. Sama Pani przygotowała zestawienie w tabeli (przyp. red. tabela z pełnym zestawieniem zajęć znajduje się na www.glogoczow.pl w zakładce turystyka i sport). Każdy, kto to zobaczy jest zdziwiony mnogością i różnorodnością zajęć: teatr, taniec, muzyka, plastyka, szachy, wyjazdy, sport... Oprócz tych propozycji z tabeli, jest też znakomity Teatr w Stodole prowadzony przez Panią Dorotę Ruśkowską, audycje Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, warsztaty plastyczne prowadzone przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych. Jednak na pewno wyremontowane, piękne sale i łazienki sprawiłyby, że zarówno dzieci, młodzież czy też dorośli chętniej spędzaliby czas w Domu Kultury.
- Najpierw opowiem co się nie zmienia. W dalszym ciągu dzieci i młodzież mają do dyspozycji: zajęcia teatralne, zajęcia muzyczne - czyli nauka gry na instrumentach muzycznych, zajęcia szachowe i plastyczne - dla wszystkich, fitness dla pań i dziewcząt... A z nowości udało nam się np. znaleźć instruktora gry na gitarze. Nowy spektakl też zaprezentuje Teatr w Stodole, który przygotowuje premierę w październiku.
Planujemy też Jesienne Spotkanie Głogoczowian. Będzie to spotkanie przy kawie z częścią patriotyczną - śpiewaniem pięknych pieśni, rozstrzygnięciem konkursów dla mieszkańców - literackiego GŁOGOCZÓW - MOJE MIEJSCE NA ZIEMI i plastycznego POCZTÓWKA Z GŁOGOCZOWA.
- Również dziękuję.
26.10.2010, Małgorzata Jończyk