Chcecie bajki?
To nie bajka!
Była sobie "Pchła Szachrajka"
Pierwsza sztuka co się zowie
Wystawiona w Głogoczowie
Na widowiskowej sali
Lecz z rozmachem jak w La Scali
Tu, na scenie w WuDeKa
Czy ktoś tę historię zna?
Tak, znamy to wszyscy, bo "Teatr w Stodole" dostarcza wielu powodów do dumy mieszkańcom Głogoczowa.
Zaczęło się od "Pchły Szachrajki" - pierwszego przedstawienia zrealizowanego przez grupę teatralną pod opieką Pani Doroty Ruśkowskiej. Ale prawdziwy początek był trochę wcześniej - podobno u fryzjera, gdzie spotkały się Pani Grażyna Głąb - kierownik głogoczowskiego Domu Kultury i wspomniana Pani Ruśkowska - aktorka z głową pełną pomysłów i sercem chętnym do pracy. A idea założenia grupy teatralno-recytatorskiej trafiła na podatny grunt. Jesienią 2007 roku, z grupą dwanaściorga dzieci Pani Dorota rozpoczęła zajęcia od ćwiczeń podstawowych - ot, choćby jak mówić "dzień dobry".
Z czasem grupa się rozrosła, pracowała nad kolejnymi premierami, zaczęła wyjeżdżać ze swoimi przedstawieniami poza Głogoczów.
Ważnym wydarzeniem była premiera "Kopciuszka" - przedstawienia zrobionego z dużym rozmachem, które zostało zauważone przez reporterską kamerę krakowskiego oddziału TVP. Z tą sztuką "Teatr w Stodole" pojechał do Krakowa na zaproszenie Urzędu Wojewódzkiego.
"Gala Melpomeny" która odbyła się w niedzielę 08. lutego 2009 roku była wyrazem uznania dla osób tworzących teatr - młodych aktorów i ich rodziców świadczących teatrowi szeroką pomoc.
Gala rozpoczęła się miniaturkami aktorskimi z którymi występowali kolejno wszyscy aktorzy. W brawurowym wykonaniu znane wiersze nabrały nowego wyrazu i wielokrotnie wywoływały na widowni żywą reakcję.
Kolejnym punktem programu było przemówienie Pani Grażyny Głąb która przypomniała początki teatru i przedstawiła jego osiągnięcia. Następnie rozpoczęło się wręczanie nominacji do nagród Melpomeny które otrzymali: Monika Szeląg, Joanna Gaudyn, Paweł Jamróz, Magdalena Gaudyn, Bartłomiej Bierówka, Kinga Stańczyk, Urszula Kobus, Angelina Sroka, Zuzanna Czech, Mateusz Stachura, Katarzyna Górszczak, Iwona Kobus, Angelika Grzesiak oraz Klaudia Chrobak.
Następnym punktem było wręczenie nagród Teatralnych: dla Pana Sławomira Ciężarka za wykonywanie dekoracji i scenografii do przedstawień, dla Pana Dawida Sroki za obsługę muzyczną, dla Państwa Małgorzaty i Bogusława Czech za kostiumy, choreografię i ogrom pracy jaką włożyli przy kolejnych realizacjach, dla Pana Zbigniewa Szeląg za elementy scenografii, dla Pani Moniki Soja za suknie ślubną podarowaną na przedstawienie "Anioł w klatce", dla Pań z firmy Apipol-Farma które podarowały mnóstwo kostiumów potrzebnych w przedstawieniach.
Specjalne wyróżnienia i podziękowania otrzymały także panie Grażyna Głąb i Dorota Ruśkowska bez których współdziałania nie byłoby teatru.
Ostatnim punktem programu było wręczenie nagród Melpomeny. Przyznano ich pięć: dla Iwony Kobus za rolę pierwszoplanową w przedstawieniu "Pchła Szachrajka", dla Zuzanny Czech - najlepszej aktorki za rolę Haneczki w "Kopciuszku", dla Mateusza Stachury za najlepszą rolę męską, dla Klaudii Chrobak za najlepszą kreację aktorską - macochy w "Kopciuszku" oraz dla Urszuli Kobus za najlepsze kreacje ról drugoplanowych.
Gala Melpomeny była zorganizowana z wielkim rozmachem. Widzowie, zaproszeni goście i aktorzy zasiadali przy rozstawionych na sali stolikach. Przy jednej ze ścian był zorganizowany bufet z ciasteczkami, kawą, herbata i napojami chłodzącymi. Nagrodzeni otrzymali statuetki i okolicznościowe dyplomy. Dzięki uprzejmości dyrektora ZPO Krzysztofa Kani który udostępnił szkolny projektor multimedialny możliwe było wyświetlanie na ekranie zdjęć nagradzanych aktorów. Nagłośnienie obsługiwał jak zawsze niezawodny Pan Włodzimierz Kmiecik z MOKiSu we współpracy z Dawidem Sroką.
Dużego splendoru Gali dodali zaproszeni goście którzy wręczali nagrody i wyróżnienia: Pani Teresa Biela - pedagog, Pani Aleksandra Mistarz - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Pani Anna Misztal - komendant Maltańskiej Służby Medycznej, Pani mgr Monika Kobus - prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, Pani mgr Renata Piekarz - laureatka Konkursu Jednego Aktora we Wrocławiu, Pani Feliksa Uchacz - emerytowany pracownik Myślenickiego Domu Kultury, Pani Beata Wcisło pełnomocnik prezesa firmy Apipol P.Ryszarda Tomaszewskiego, Pani mgr Wiesława Syrek oraz Pan Czesław Wierzba - radni Miasta i Gminy Myślenice, Pan dr Emil Biela - poeta, Pan Stanisław Cichoń - redaktor naczelny "Gazety Myślenickiej", Pan mgr inż. Krzysztof Kania - dyrektor ZPO w Głogoczowie, Pan Jan Kantor - sołtys Głogoczowa, Pan dr Robert Murzyn - radny Powiatu Myślenice.
Szczególne podziękowania zespół teatru śle w kierunku sponsorów - firmy cateringowej i piekarni "Ekler", firmy "Fantic", firmy "Apipol-Farma", restauracji "Grzybek", cukierni - Jan Dziadkowiec, firmy "Gal-Smak" oraz państwa Pankowskich (Chłopskie Jadło).
Dr. Emil Biela, w swoim przemówieniu przywołując fragment wiersza Wyspiańskiego:
"Teatr mój widzę ogromny,
Wielkie powietrzne przestrzenie,
Ludzie je pełnią i cienie,
Ja jestem grze ich przytomny."
postawił tezę że duch Wyspiańskiego unosi się nad "Teatrem w Stodole" i da mu sił do wielu wzniosłych dokonań i sukcesów. Oby te słowa okazały się prorocze. Zespół aktorski już zaczął próby do kolejnego przedstawienia...
Zdjęcia z Gali Melpomeny 2009 można znaleźć na stronach:
http://www.glogoczow.pl/fotogaleria.php?galeria=2009-02-08_Gala_Melpomeny oraz http://picasaweb.google.com/mplachta/GalaTeatralna
08.02.2009, tekst i fotografie Jan Sikora