W powitalnym przemówieniu burmistrz Jarosław Szlachetka zadeklarował wolę, ściślejszej niż to było dotychczas, współpracy z sołtysami, którzy najlepiej znają potrzeby i problemy swoich małych ojczyzn. Deklaracja ta, pozwala mieć nadzieję że głos wsi będzie teraz lepiej słyszany i pewne zaniedbania z lat poprzednich będą systematycznie usuwane. Oczywiście, Burmistrz musiał powtórzyć też i to, o czym mówił podczas zebrań wiejskich, że gminny budżet, wskutek niektórych decyzji poprzedników jest bardzo trudny i każda wydawana złotówka będzie oglądana dwa a nawet trzy razy.
Z podanych przez Burmistrza informacji, dla mieszkańców, najważniejsza będzie ta, że w połowie przyszłego tygodnia, sołectwa powinny poznać kwoty jakie zostaną im przyznane na najpilniejsze prace i naprawy. Wtedy będzie można zacząć planować prace przy naprawie dróg, czyszczeniu rowów czy uzupełnianiu oznakowań. Oczywiście zakres prac będzie ograniczony możliwościami finansowymi - stąd konieczność starannego określenia priorytetów.
Przemawiający jako drugi sekretarz Robert Pitala, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na zapisy statutów wiejskich i konieczność ich przestrzegania, zwłaszcza w kontekście przeprowadzania zebrań wiejskich i zebrań rad sołeckich a także staranności w przygotowaniu protokołów z tych posiedzeń.
Jako ostatni z ramienia UMiG zabrał głos pan Jakub Kutrzeba, kierownik z Wydziału Finansowego, który omówił kwestię roznoszenia nakazów podatkowych i pobierania podatku. Tu podana została istotna informacja, że nowo wybrani sołtysi, będą pobierać podatki dopiero od trzeciej raty. Wynika to z wymogów prawnych - konieczności podjęcia i uprawomocnienia się uchwały ustanawiającej nowych inkasentów. Konieczne będzie także dopełnienie formalności związanych z tajemnicą skarbową. Ze względu na limity czasowe, czynności powyższych nie da się zakończyć przed 15.05. tj. przed terminem płatności drugiej raty.
Spotkanie zakończyło się krótkim wystąpieniem przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którego tematem był trwający nabór wniosków o dopłaty obszarowe. Zasygnalizowano także wprowadzanie szeregu nowych programów, ułatwiających otrzymanie wsparcia finansowego na modernizację gospodarstw.