Ze względu na tematykę spotkania - bezpieczeństwo na Zakopiance - w zebraniu wyjątkowo mogli uczestniczyć wszyscy chętni Mieszkańcy. Zapewne słaba i zbyt krótka akcja informacyjna była powodem niskiej frekwencji, poza Radą Sołecką było zaledwie kilka osób oraz dwie przedstawicielki mediów - Dziennika Polskiego i Telewizji Internetowej iTV Myślenice.
W zebraniu uczestniczył także Dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek, który przedstawił opracowanie koncepcji tunelu umożliwiającego zarówno przejazd jak i przejście na drugą stronę pod Zakopianką. Tunele mogły by więc być alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do planowanych przez GDDKiA kładek, zarówno ze względu na koszt jak i jakość rozumianą jako zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. W tym miejscu należy podkreślić, że Pan Dyrektor wyraźnie powiedział, że jest to ogólna koncepcja wykonania tuneli pod Zakopianką i nie jest ściśle związana z lokalizacją w Głogoczowie. Wybrano tylko to miejsce, które ze względu na lokalizację i możliwość zalewania może się okazać drogie. Tunele mogą powstać w innych miejscach. Pan Dyrektor nie ukrywał, iż rozmowy z GDDKiA na temat opracowanej koncepcji są trudne, ale rozumie potrzeby Mieszkańców Głogoczowa związane z zagrożeniami, jakie wiążą się z korzystaniem z Zakopianki.
Jest tajemnicą poliszynela, że korzystanie z DK nr 7 niesie wysokie zagrożenie zarówno dla pieszych jak i kierujących pojazdami, którzy wykonują manewry włączenia się do ruchu, czy też przejechania na drugą stronę. Dlatego Radna Miejska Agnieszka Węgrzyn zainicjowała akcję społeczną mającą na celu zwrócenie uwagi nowego Rządu RP na problem Mieszkańców Głogoczowa. Chce nawiązać do hasła PiS, że Głogoczów czeka na dobrą zmianę.
Po długiej dyskusji ustalono, iż ze względu na zaplanowanie spotkanie przedstawicieli UMiG w Myślenicach i GDDKiA, decyzję o terminie blokady Zakopianki Mieszkańcy Głogoczowa ustalą w późniejszym terminie. Ustalono także, że blokada nie będzie skierowana za lub przeciw konkretnemu rozwiązaniu, lecz będzie oczekiwaniem Mieszkańców na podjęcie przez Decydentów szybkich rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo. A inwestycji, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa jest kilka, począwszy od kładek, przez tunel, po światła aż po …. rondo.
Mieszkańcy ustalili, że to specjaliści mają zdecydować, co należy wykonać, a my jako Mieszkańcy chcemy się tylko domagać szybkich działań.
Obecność Rady Sołeckiej, a przede wszystkim Dyrektora UMiG Mieczysława Kęska, była też okazją do poruszenia problemów bezpieczeństwa na innych drogach Głogoczowa, a głównie na drodze powiatowej nad Kościół. Pomimo że odpowiedzialni za drogę są bliżej Mieszkańców Głogoczowa niż urzędnicy z Warszawy podejmujący decyzję w kwestii Zakopianki, to także nie możemy się od wielu lat doprosić o realizację chodnika przy tej ruchliwej i krętej drodze. Pozostaje mieć nadzieję, iż spełnione zostaną obietnice złożone Mieszkańcom na zebraniu wiejskim w Głogoczowie ( 8.11.2014 r.) przez decydujących w tej sprawie – Burmistrza Myślenic Macieja Ostrowskiego oraz Starosty Powiatu Myślenickiego Józefa Tomala. Obydwaj Panowie samorządowcy obiecali, że w obecnej kadencji inwestycja ta zostanie wykonana. Obiecał to także na spotkaniu Dyrektor Mieczysław Kęsek.
Na zebraniu zasygnalizowany został również problem z korzystaniem z komunikacji zbiorowej na trasie Myślenice – Kraków w Głogoczowie. W godzinach szczytu – zwłaszcza porannych - busy obsługujący tą trasę nie zatrzymują się w Głogoczowie z uwagi na przepełnienie. Brak jest również kursów w późniejszych godzinach wieczornych zarówno na trasie Kraków – Głogoczów, jak i Głogoczów – Myślenice. Zebrani zwrócili się do przedstawiciela Gminy z prośbą o wsparcie w rozwiązaniu tej trudnej, zwłaszcza dla młodzieży uczącej się w Krakowie oraz osób pracujących, sytuacji.
Zebranie w większym gronie zakończone zostało prośbą Mieszkańców o udział w zebraniu wiejskim przedstawicieli UMiG Myślenice, których brakło na ostatnich zebraniach.
Miłym końcowym akcentem było zaproszenie Sołtysa Jana Kantora na doroczną zabawę opłatkową osób zaangażowanych w sprawy społeczności Głogoczowa.
A co ze wspomnianymi na początku wyjazdami? Pewnie zostaną zamknięte. Na razie Rada Sołecka ma przedstawić na ten temat opinię do UMiG Myślenice, ale ustalono, że ze względu na brak omówienia sprawy z zainteresowanymi mieszkającymi, opinia zostanie podjęta w późniejszym terminie. Padły również wnioski, że opinia powinna być warunkowa. Rada Sołecka powinna wyrazić pozytywną opinię, ale dopiero po wywiązaniu się z zobowiązań przez GDDKiA w sprawie dróg serwisowych.
Zapraszamy do obserwacji i aktywnego udziału w dyskusji na FB