Jak podaje Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów fundusz sołecki sprawdził się w praktycznym działaniu i spowodował ożywienie aktywności mieszkańców wsi. Nowa ustawa eliminuje tylko niektóre mankamenty, jakie do tej pory posiadała. W nowej ustawie pojawiły się zapisy, które umożliwiają między innymi:
- realizację wspólnych projektów z innymi sołectwami i możliwość realizacji funduszu sołeckiego przez mieszkańców, poza terenem swojego sołectwa,
- możliwość korekty, przyjętych przez zebranie wiejskie, zadań do października w roku budżetowym, oczywiście przez zebranie wiejskie,
- wprowadzenie zapisu zwiększającego o dalsze 10%, zwrot z budżetu państwa do budżetu gminy poniesionych w ramach funduszu sołeckiego wydatków. Zamiast zwracanych obecnie 10%, 20% i 30% będzie odpowiednio 20%, 30% lub 40%.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszych internetowych stronach www.funduszesoleckie.eu oraz www.kss.org.pl.
Pliki do pobrania:
Ustawa o funduszu sołeckim 2014
Informacja opublikowana na prośbę
Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów
Uzupełnienie: Władze gmin poprzez wydzielenie funduszu sołeckiego dają mieszkańcom możliwości decydowania o tym, co powstanie w ich wsiach. Ten fundusz to odpowiednik budżetu obywatelskiego. Dzięki określonej kwocie - zależnej od liczby osób zameldowanych w poszczególnych wioskach - mieszkańcy wybierają, czy lepiej zrobić projekt chodnika, czy ogrodzenie boiska, kupić urządzenia na plac zabaw, czy raczej integrować mieszkańców i wydać pieniądze na imprezy plenerowe.
W Gminie Myślenice Fundusz Sołecki dotychczas nie został wyodrębniony. Radni nie widzieli uzasadnienia dla wyodrębnienia funduszu sołeckiego twierdząc, iż inwestycje na terenie każdej wsi należącej do gminy są systematycznie prowadzone z puli ogólnej i dodatkowe wyodrębnianie funduszu sołeckiego niczego nie zmienia, a jest jedynie dodatkową procedurą.